CMY

Anasayfa

Kurumsal

Yedek Parça

Teknik Destek

Motor Yenileştirme

İletişim

CANTÜRK MOTOR

 

MOTOR YENİLEŞTİRME

YENİLEŞTİRME NEDİR?

Bir bütün (sistem) içinde çalışan her eleman giderek yıpranır, yeniliğini kaybeder , verimden düşer, ekonomik olmaktan çıkar. Bu durumda o elemanın değiştirilmesi veya bazı işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılması gerekir.

Çok değişik alanlarda güç kaynağı olarak kullanılan motorların durumuda aynıdır. Aşınma şekil değiştirme gibi çeşitli nedenlerle arızalanıp gücünün bir kısmını yitirmiş bir motordan tekrar yaralanabilmek için, motor ve elemanlarının (parçalarının) bir dizi işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bu işlemlerin tümü "motor yenileştirme"yi oluşturur.

Bu alanda "motor tamiri", "motor onarımı", "motor yenileme" ve "motor revizyonu" gibi oldukça değişik kavram ve terimler kullanılmaktadır.

 

Motor Yenileme Rektefiye Honlama                                                Piston Biyel Kol Barası

 

   

MOTOR YENİLEŞTİRME NEDİR?

Motor Yenileştirme; aşınma,paslanma,eskime,bozulma,berelenme, şekil değiştirme, kırılma gibi nedenlerle verimli bir şekilde kullanılma olanağını tümü ile yada kısmen yitirmiş olan motor parçalarını, bir dizi talaş kaldırma işlemlerinden geçirip tekrar ilk (orjinal) durumlarındaki gibi iş görebilir hale getirmedir. Başka bir deyişle motor yenileştirme, değişik nedenlerle verimini belli bir oranda yitirerek ekonomik olmaktan çıkmış bir motoru tekrar verimli çalışabilir hale getirmek için uygulanan işlemlerin tümüdür.

 

Motor Rektefiye                                                 Silindir Kapak Taşlama 

 

 

YENİLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Yenileştirmede aşamalı olarak başlıca şu işlemler uygulanır:

1-Arıza Bulma

2-Sökme-Takma

3-Temizleme

4-Ölçme ve Kontrol

5-Talaş Kaldırma

a) Rektifiye ; Motor silindirlerindeki  iç yüzeylerden özel  tezgahlar ile talaş kaldırma işlemidir

b) Honlama ; Motor silindirlerindeki iç yüzeylerin, özel tezgahlarda hassas olarak taşlanmasıdır.

c) Krank taşlama :  Krank mili muylularındaki silindirik yüzeylerin hassas olarak taşlanmasıdır.

d) Yüzey Taşlama : Silindir Blok ve Silindir Kapak  yüzeylerinin hassas olarak taşlanmasıdır.

e) Polisaj : Krank mili muylularındaki taşlanmış olan silindirik yüzeylerin ince zımpara ile hassas olarak sürtünmenin minimuma indirilmesidir.

f) Tornalama : Motor Yenileştirmede kullanılmak üzere yapılmış olan çeşitli özel torna tezgahlarında aşınmış motor parçaları üzerinden kesici bir takımla talaş kaldırma işlemidir. Örneğin Kol yatak ve Ana yatak tornalaması (Bara) gibi.

6-Ayarlama

7-Deneme 

 

 

 canturkmotoryenileme@hotmail.com  18.12.2017